GRM033F51A152ZD01D
Mfr.Part #
GRM033F51A152ZD01D
Description
CAP CER 1500PF 10V Y5V 0201
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
10V
Depth :
300μm
Tolerance :
-20% +80%
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Capacitance :
1500pF
Dielectric :
Y5V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
300μm
Thickness :
330.2μm
Murata Electronics GRM033F51A152ZD01D
GRM 1500pF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033F51A152ZD01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
GRM033F51A152ZD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V