GRM033C80J683KE15D
Mfr.Part #
GRM033C80J683KE15D
Description
CAP CER 0.068UF 6.3V X6S 0201
Temperature Characteristics Code :
X6S
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
300μm
Temperature Coefficient :
X6S
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Thickness :
330.2μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.068μF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Series :
GRM
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Weight :
340.194278μg
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GRM033C80J683KE15D
GRM 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)