GRM033C80J223ME01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM033C80J223ME01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X6S 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X6S
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Thickness :
330.2μm
Length :
0.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Series :
GRM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
X6S
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.022µF
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Width :
0.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
340.194278μg
Murata Electronics GRM033C80J223ME01J
GRM 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)