GRM033C80J104ME84D
Mfr.Part #
GRM033C80J104ME84D
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201
Stock
603
In Stock :
603
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Weight :
340.194278μg
Temperature Characteristics Code :
X6S
Case Code (Metric) :
0603
Series :
GRM
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
0201
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X6S
Pbfree Code :
yes
Thickness :
330.2μm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Capacitance :
0.1μF
Length :
0.6mm
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Height :
300μm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Murata Electronics GRM033C80J104ME84D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM033C80J104ME84D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X6S.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM033C80J104ME84D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V