GRM033C80J104KE15D
Mfr.Part #
GRM033C80J104KE15D
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X6S 0201
Capacitance :
0.1μF
Case Code (Metric) :
0603
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Series :
GRM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
0201
Temperature Coefficient :
X6S
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
6.3V
Multilayer :
yes
Weight :
340.194278μg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Temperature Characteristics Code :
X6S
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM033C80J104KE15D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)