GRM033C80G225ME01D
Mfr.Part #
GRM033C80G225ME01D
Description
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0201
Ceramic Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Ratings :
Tolerance :
±20%
Width :
0.3 mm
Termination Style :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
4V
Thickness (Max) :
0.015" (0.39mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Lead Style :
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X6S
Height :
0.3 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Spacing :
Features :
Capacitance :
2.2 μF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
0.6 mm
Product :
General Type MLCCs
Murata Electronics GRM033C80G225ME01D
GRM 2.2 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)