GRM0337U1H7R0DD01D
Mfr.Part #
GRM0337U1H7R0DD01D
Description
CAP CER 7PF 50V U2J 0201
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
U2J
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
U2J
Length :
0.6mm
Capacitance :
7pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
300μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.3mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Tolerance :
±0.5pF
Thickness :
330.2μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
300μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM0337U1H7R0DD01D
GRM 7pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0337U1H7R0DD01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is U2J.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
GRM0337U1H7R0DD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V