GRM0337U1H5R6DD01D
Mfr.Part #
GRM0337U1H5R6DD01D
Description
CAP CER 5.6PF 50V U2J 0201
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Height :
300μm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
5.6pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
U2J
Width :
304.8μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Length :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
330.2μm
Depth :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Murata Electronics GRM0337U1H5R6DD01D
GRM 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0337U1H5R6DD01D Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM0337U1H5R6DD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V