GRM0336T1E470JD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0336T1E470JD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 25V T2H 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Voltage - Rated :
25V
Length :
600μm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
T2H
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Temperature Coefficient :
T2H
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
300μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
300μm
Depth :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
330.2μm
Murata Electronics GRM0336T1E470JD01D
GRM 47pF 25V Ceramic Capacitor ±5% T2H 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0336T1E470JD01D Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to T2H.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GRM0336T1E470JD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V