GRM0336S1E9R8DD01D
Mfr.Part #
GRM0336S1E9R8DD01D
Description
CAP CER 9.8PF 25V S2H 0201
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
S2H
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Width :
0.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Depth :
300μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
9.8pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
0201 (0603 Metric)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
S2H
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
0.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Murata Electronics GRM0336S1E9R8DD01D
GRM 9.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF S2H 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0336S1E9R8DD01D Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM0336S1E9R8DD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V