GRM0336S1E6R7CD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0336S1E6R7CD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.7PF 25V S2H 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
0.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.3mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
300μm
Thickness :
330.2μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
S2H
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
S2H
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
6.7pF
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Murata Electronics GRM0336S1E6R7CD01D
GRM 6.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0336S1E6R7CD01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient equals S2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM0336S1E6R7CD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V