GRM0336S1E560GD01D
Mfr.Part #
GRM0336S1E560GD01D
Description
CAP CER 56PF 25V S2H 0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
GRM
Width :
0.3mm
Temperature Coefficient :
S2H
Tolerance :
±2%
Temperature Characteristics Code :
S2H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
56pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
0.6mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM0336S1E560GD01D
GRM 56pF Ceramic Capacitor ±2% S2H 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0336S1E560GD01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is S2H.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM0336S1E560GD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V