GRM0336R1E3R6CD01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0336R1E3R6CD01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 25V R2H 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Height :
300μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Length :
0.6mm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
3.6pF
Thickness :
330.2μm
Depth :
300μm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Temperature Coefficient :
R2H
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.3mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
R2H
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM0336R1E3R6CD01D
GRM 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF R2H 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0336R1E3R6CD01D Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to R2H.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GRM0336R1E3R6CD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V