GRM0335C2A5R5DA01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0335C2A5R5DA01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.5PF 100V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Thickness :
330.2μm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Length :
0.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
340.194278μg
Width :
0.3mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
5.5pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM0335C2A5R5DA01J
GRM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)