GRM0335C2A5R2DA01D
Mfr.Part #
GRM0335C2A5R2DA01D
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.2PF 100V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Mount :
Width :
0.3mm
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
330.2μm
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.2pF
C0G
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.3mm
Length :
0.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM0335C2A5R2DA01D
GRM 5.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)