GRM0335C1H8R0DA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0335C1H8R0DA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
330.2μm
Width :
0.3mm
Length :
0.6mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Height :
0.3mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
8pF
Multilayer :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
GRM
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM0335C1H8R0DA01D
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)