GRM0335C1H6R3BD01D
Mfr.Part #
GRM0335C1H6R3BD01D
Description
CAP CER 6.3PF 50V C0G/NP0 0201
Ceramic Capacitors
Depth :
300μm
Thickness :
330.2μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.3mm
Length :
0.6mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±0.1pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Height :
300μm
Capacitance :
6.3pF
Murata Electronics GRM0335C1H6R3BD01D
GRM 6.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GRM0335C1H6R3BD01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM0335C1H6R3BD01D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V