GRM0335C1H160GD01D
Mfr.Part #
GRM0335C1H160GD01D
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0201
Thickness :
330.2μm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
0.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.3mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Height :
300μm
Capacitance :
16pF
Depth :
300μm
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm