GRM0225C1E8R0CA03L
Mfr.Part #
GRM0225C1E8R0CA03L
Description
CAP CER 8PF 25V C0G/NP0 01005
Stock
724
In Stock :
724
Voltage - Rated DC :
25V
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
0402
Case Code (Imperial) :
1005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
8pF
228.6μm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM0225C1E8R0CA03L
GRM 8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)