GRM0225C1E7R1DDAEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0225C1E7R1DDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.1PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
7.1pF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Tolerance :
±0.5pF
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GRM0225C1E7R1DDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E7R1DDAEL
GRM 7.1pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E7R1DDAEL Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
GRM0225C1E7R1DDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm