GRM0225C1E3R6WDAEL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM0225C1E3R6WDAEL
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Thickness :
228.6μm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
3.6pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Weight :
6.010099mg
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Height :
200μm
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±0.05pF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GRM0225C1E3R6WDAEL
Murata Electronics GRM0225C1E3R6WDAEL
GRM 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
GRM0225C1E3R6WDAEL Overview
This device's program size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
GRM0225C1E3R6WDAEL Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V