GRL18-P1132
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRL18-P1132
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR RETROREFLECTIVE 7.2M PNP
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Voltage - Supply :
10V~30V
Sensing Distance :
1.181 ~ 283.465 (30mm ~ 7.2m)
Series :
GR18
Output Configuration :
PNP
Ingress Protection :
IP67
Cable Length :
78.74 2m
Response Time :
500μs
Light Source :
Red (650nm)
Connection Method :
CABLE
Sensing Method :
Retroreflective
Operating Temperature :
-25°C~55°C TA
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
GRL18-P1132
10V~30V GR18 Series Adjustable, Potentiometer Retroreflective -25°C~55°C TA
GRL18-P1132 Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -25°C~55°C TA degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 10V~30V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 500μs is ideal.
GRL18-P1132 Features
Sensing Distance: 1.181 ~ 283.465 (30mm ~ 7.2m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -25°C~55°C TA
GR18 Series
GRL18-P1132 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
GRL18-P1132 Photoelectric Sensors applications.
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL