GRJ188R61C105KE11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRJ188R61C105KE11D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GRJ
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Murata Electronics GRJ188R61C105KE11D
GRJ 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRJ188R61C105KE11D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
GRJ188R61C105KE11D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V