GQM1885C2A6R8CB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A6R8CB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Height :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GQM
Feature :
High Q, Low Loss
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
6.8pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
100V