GQM1885C2A6R0CB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1885C2A6R0CB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
GQM
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
800μm
Height :
800μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Width :
0.8mm
Capacitance :
6pF
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GQM1885C2A6R0CB01D
GQM 6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A6R0CB01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
GQM1885C2A6R0CB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V