GQM1885C2A4R7WB01J
Mfr.Part #
GQM1885C2A4R7WB01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 100V C0G/NP0 0603
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Series :
GQM
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.05pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Height :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
4.7pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GQM1885C2A4R7WB01J
GQM 4.7pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A4R7WB01J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
GQM1885C2A4R7WB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V