GQM1885C2A4R3WB01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1885C2A4R3WB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.3PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
800μm
Tolerance :
±0.05pF
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Series :
GQM
Capacitance :
4.3pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
800μm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Depth :
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GQM1885C2A4R3WB01J
GQM 4.3pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A4R3WB01J Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM1885C2A4R3WB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V