GQM1885C2A4R0WB01J
Mfr.Part #
GQM1885C2A4R0WB01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4PF 100V C0G/NP0 0603
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
4pF
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.05pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
2
Series :
GQM
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Mount :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
Murata Electronics GQM1885C2A4R0WB01J
GQM 4pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A4R0WB01J Overview
A 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
GQM1885C2A4R0WB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V