GQM1885C2A3R6WB01J
Mfr.Part #
GQM1885C2A3R6WB01J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 100V C0G/NP0 0603
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Depth :
800μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
3.6pF
yes
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.05pF
Series :
GQM
Mount :
Surface Mount
Thickness :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GQM1885C2A3R6WB01J
GQM 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A3R6WB01J Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
GQM1885C2A3R6WB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V