GQM1885C2A3R0CB01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1885C2A3R0CB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.0PF 100V NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.25pF
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
3pF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Height :
800μm
Thickness :
800μm
Series :
GQM
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Depth :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.8mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
Murata Electronics GQM1885C2A3R0CB01J
GQM 3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A3R0CB01J Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
GQM1885C2A3R0CB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V