GQM1885C2A2R4BB01J
Mfr.Part #
GQM1885C2A2R4BB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 100V C0G/NP0 0603
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Q, Low Loss
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Height :
C0G
Depth :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GQM
Capacitance :
2.4pF
Width :
0.8mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GQM1885C2A2R4BB01J
GQM 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A2R4BB01J Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM1885C2A2R4BB01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V