GQM1885C2A1R1BB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A1R1BB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.1PF 100V C0G/NP0 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1pF
Thickness :
889μm
Series :
GQM
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1.1pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
Feature :
High Q, Low Loss
Depth :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Murata Electronics GQM1885C2A1R1BB01D
GQM 1.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A1R1BB01D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
GQM1885C2A1R1BB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V