GQM1885C1H7R5DB01D
Mfr.Part #
GQM1885C1H7R5DB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Feature :
High Q, Low Loss
Radiation Hardening :
No
Series :
GQM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
7.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GQM1885C1H7R5DB01D
GQM 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C1H7R5DB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GQM1885C1H7R5DB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V