GQM1885C1H7R5CB01D
Mfr.Part #
GQM1885C1H7R5CB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
11
In Stock :
11
Ceramic Capacitors
Voltage :
50V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1608
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
889μm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Feature :
High Q, Low Loss
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
GQM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
0603
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
7.5pF
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM1885C1H7R5CB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GQM1885C1H7R5CB01D pinout, GQM1885C1H7R5CB01D datasheet PDF, GQM1885C1H7R5CB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM1885C1H7R5CB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GQM1885C1H7R5CB01D
GQM 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C1H7R5CB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GQM1885C1H7R5CB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V