GQM1885C1H7R0DB01D
Mfr.Part #
GQM1885C1H7R0DB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Series :
GQM
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm
Capacitance :
7pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Height :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.8mm