GQM1885C1H560FB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1885C1H560FB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
56pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±1%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
800μm
Series :
GQM
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
Feature :
High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Murata Electronics GQM1885C1H560FB01D
GQM 56pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C1H560FB01D Overview
A 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GQM1885C1H560FB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V