GQM1885C1H110JB01D
Mfr.Part #
GQM1885C1H110JB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 11PF 50V C0G/NP0 0603
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Series :
GQM
Height :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
800μm
Width :
787.4μm
Capacitance :
11pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GQM1885C1H110JB01D
GQM 11pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C1H110JB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GQM1885C1H110JB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V