GQM1875C2ER75WB12D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1875C2ER75WB12D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 0.75PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number of Terminations :
2
Width :
800μm
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
750FF
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
700μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Positive Tolerance :
6.67%
Negative Tolerance :
6.67%