GQM1555C2D8R8WB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1555C2D8R8WB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.8PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
GQM
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
200V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
8.8pF
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05pF
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
High Q, Low Loss
Murata Electronics GQM1555C2D8R8WB01D
GQM 8.8pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D8R8WB01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
GQM1555C2D8R8WB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V