GQM1555C2D8R2CB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D8R2CB01D
Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
8.2pF
Multilayer :
yes
Murata Electronics GQM1555C2D8R2CB01D
GQM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D8R2CB01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
GQM1555C2D8R2CB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V