GQM1555C2D7R6CB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D7R6CB01D
Description
CAP CER 7.6PF 200V NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Series :
GQM
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
7.6pF
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Characteristics Code :
yes
Multilayer :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics GQM1555C2D7R6CB01D
GQM 7.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D7R6CB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
GQM1555C2D7R6CB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V