GQM1555C2D6R2CB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D6R2CB01D
Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RF, Microwave, High Frequency
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
6.2pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.25pF
Murata Electronics GQM1555C2D6R2CB01D
GQM 6.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D6R2CB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GQM1555C2D6R2CB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V