GQM1555C2D5R6CB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D5R6CB01D
Description
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0402
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
5.6pF
Feature :
High Q, Low Loss
Multilayer :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
200V
C0G NP0
Murata Electronics GQM1555C2D5R6CB01D
GQM 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D5R6CB01D Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
GQM1555C2D5R6CB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V