GQM1555C2D5R4WB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D5R4WB01D
Description
CAP CER 5.4PF 200V NP0 0402
Capacitance :
5.4pF
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
200V
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.05pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
GQM
Murata Electronics GQM1555C2D5R4WB01D
GQM 5.4pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D5R4WB01D Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
GQM1555C2D5R4WB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V