GQM1555C2D3R9WB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D3R9WB01D
Description
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0402
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
3.9pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.05pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
High Q, Low Loss
Murata Electronics GQM1555C2D3R9WB01D
GQM 3.9pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D3R9WB01D Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
GQM1555C2D3R9WB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V