GPAS1005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GPAS1005
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO263AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 4V 1MHz
Diode Type :
Standard
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-263AB (D2PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 10A
Datasheets
GPAS1005
Taiwan Semiconductor GPAS1005
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 10A -55°C~150°C 5μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
GPAS1005 MNG Overview
GPAS1005 MNG Features
GPAS1005 MNG Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
GPAS1005 MNG applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB