GP3D012A065A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP3D012A065A
Manufacturer
SemiQ
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V TO220
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
0ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Current - Average Rectified (Io) :
33A DC
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
TO-220-2
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 12A
Package / Case :
Capacitance @ Vr, F :
572pF @ 1V 1MHz
Series :
Amp+™
Datasheets
GP3D012A065A
SemiQ GP3D012A065A
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.5V @ 12A -55°C~175°C 30μA @ 650V TO-220-2 Through Hole
GP3D012A065A Overview
GP3D012A065A Features
GP3D012A065A Applications
There are a lot of SemiQ
GP3D012A065A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB