GP3D010A170B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP3D010A170B
Manufacturer
SemiQ
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1700V TO247-2
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
GP3D010A170B
SemiQ GP3D010A170B
GP3D010A170B Overview
GP3D010A170B Features
GP3D010A170B Applications
There are a lot of SemiQ
GP3D010A170B applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB