GP15J-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP15J-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
GP15J
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Series :
SUPERECTIFIER®
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Average Rectified Current :
1.5A
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Application :
GENERAL PURPOSE
Reverse Recovery Time :
3.5 μs
Max Surge Current :
50A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Wire
Number of Phases :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Recovery Time :
3.5 μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Reverse Current :
5μA
Reverse Voltage :
600V
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
1.1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1.5A
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Datasheets
GP15J-E3/73
Vishay GP15J-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 600V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
GP15J-E3/73 Overview
A reasonable reverse voltage is 600V.The average rectified current for this device is 1.5A volts.The maximum surge current is 50A.A data chart shows that the peak reverse is 5μA in the datasheets.
GP15J-E3/73 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 5μA
GP15J-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP15J-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB