GP10YHM3/73
Mfr.Part #
GP10YHM3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Output Current-Max :
1A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Pin Count :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Reverse Recovery Time :
3 μs
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Wire
Average Rectified Current :
1A
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 4V 1MHz
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1600V
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Datasheets
GP10YHM3/73
Vishay GP10YHM3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1600V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10YHM3/73 Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 1A volts.There is no maximum output current when the value is 1A.
GP10YHM3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
GP10YHM3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10YHM3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB